MDM-51SH027L
Mfr.Part #
MDM-51SH027L
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS PNL MNT
Termination :
Wire Leads
Number of Rows :
3
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
3A
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
3A
Ingress Protection :
Cable Length :
76mm
Wire Gauge :
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Material :
Polymer
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Black
Contact Form :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Base Product Number :
MDM-5
Datasheets
MDM-51SH027L
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SH027L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51SH027L pinout, MDM-51SH027L datasheet PDF, MDM-51SH027L amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SH027L ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.