MDM-51SCBRPL57
Mfr.Part #
MDM-51SCBRPL57
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS R/A
D-Sub Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number Of PCB Rows :
5
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Number of Contacts :
Number of Rows :
5
Termination :
Wire Leads
Wire Gauge :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Current Rating :
3A
Socket
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Reliability :
COMMERCIAL
Material Flammability Rating :
RoHS :
Non-Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Connector Style :
D-Type, Micro-D
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
8mOhm
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Finish Thickness :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Form :
Insertion Force-Max :
2.224 N
Published :
Length - Termination :
0.19 inch
Contact Finish :
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Datasheets
MDM-51SCBRPL57
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SCBRPL57 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51SCBRPL57 pinout, MDM-51SCBRPL57 datasheet PDF, MDM-51SCBRPL57 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SCBRPL57 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.