MDM-51SCBRP-16
Mfr.Part #
MDM-51SCBRP-16
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS R/A SLDR
Termination :
Solder
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Rows :
5
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Form :
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Non-Compliant
Color :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness :
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
3A
Material Flammability Rating :
Datasheets
MDM-51SCBRP-16
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SCBRP-16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51SCBRP-16 pinout, MDM-51SCBRP-16 datasheet PDF, MDM-51SCBRP-16 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SCBRP-16 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.