MDM-51SBSPL56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51SBSPL56
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Style :
Socket
Brand :
Insertion Force-Max :
2.224 N
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
RoHS :
N
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Resistance :
8mOhm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
No
Length - Termination :
0.15 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Features :
Shielded
Packaging :
Bulk
Published :
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Mixed Contacts :
Number of Rows :
3
Current Rating :
3A
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Gender :
FEMALE
Body Length or Diameter :
2.27 inch
Backset Spacing :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Product Status :
Active
Contact Form :
Voltage Rating :
Feature :
Shielded
Terminal Pitch :
2.54mm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Filter Feature :
Material Flammability Rating :
Body Depth :
0.555 inch
Number of Positions :
51
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Color :
MIL Conformance :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Termination :
Wire Leads
IEC Conformance :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package :
Bulk
Contact Type :
Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number Of PCB Rows :
3
Current Rating (Amps) :
3A
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Total Number of Contacts :
51
Contact Finish Thickness :
Empty Shell :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Datasheets
MDM-51SBSPL56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SBSPL56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51SBSPL56 pinout, MDM-51SBSPL56 datasheet PDF, MDM-51SBSPL56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SBSPL56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.