MDM-51PSK
Mfr.Part #
MDM-51PSK
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Housing Material :
Polymer
Signal
Mount :
Panel
Material Flammability Rating :
RoHS :
N
Mixed Contacts :
No
Orientation :
Straight
Gold
Empty Shell :
No
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Color :
Black
Male
Wire Size (Max) :
26 AWG
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Pin
Number of Conductors :
ONE
Total Number of Contacts :
51
Wire Gauge :
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Resistance :
8mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
3A
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Package / Case :
SOD
Durability :
500 Cycles
Backset Spacing :
Base Product Number :
MDM-5
Filter Feature :
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Radiation Hardening :
Current Rating :
3A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Datasheets
MDM-51PSK
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PSK from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:SOD, MDM-51PSK pinout, MDM-51PSK datasheet PDF, MDM-51PSK amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PSK ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.