MDM-51PSB-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PSB-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Pitch :
1.27mm
RoHS :
Details
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Wire Gauge :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Current Rating :
3A
Housing Material :
Polymer
Voltage Rating :
Length :
36.45mm
Contact Finish :
Gold
Brand :
Total Number of Contacts :
51
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Pin
Product Status :
Active
Body Orientation :
Straight
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Ingress Protection :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Form :
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder Cup
Contact Type :
Signal
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
24
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature :
+125°C
Color :
Black
Base Product Number :
MDM-5
Width :
8.92mm
Mixed Contacts :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Contacts :
51
Features :
Shielded
Subcategory :
D-Sub Connectors
Material Flammability Rating :
Dimensions :
36.45 x 8.92 x 10.57mm
Minimum Operating Temperature :
-55.0°C
Mount :
Free Hanging, Panel
MIL Conformance :
Orientation :
Straight
Number of Rows :
3
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Number of Positions :
Published :
Empty Shell :
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Depth :
10.57mm
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination Method :
Solder
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC Conformance :
Package / Case :
SOD
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Datasheets
MDM-51PSB-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PSB-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:SOD, MDM-51PSB-A174 pinout, MDM-51PSB-A174 datasheet PDF, MDM-51PSB-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PSB-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.