MDM-51PSB
Mfr.Part #
MDM-51PSB
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
CADMIUM/CHROMATE
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
3A
Mounting Style :
Panel
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Color :
Black
Insertion Force-Max :
2.224 N
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Brand :
Body Depth :
0.226 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Form :
Total Number of Contacts :
51
Termination :
Solder Cup
Mounting Angle :
Straight
Current Rating (Amps) :
3A
Published :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Mixed Contacts :
No
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging, Panel
3
Number of Ports :
1
Housing Material :
Polymer
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Style :
Solder
Factory Lead Time :
15 Weeks
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Termination :
0.2 inch
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Features :
Shielded
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
Package :
Bulk
Filter Feature :
RoHS :
N
Connector Type :
Plug, Male Pins
Empty Shell :
Max Current Rating :
3A
ECCN Code :
EAR99
Bulk
Wire Size (Max) :
26 AWG
Rated Current (Signal) :
3A
D-Type, Micro-D
Contact Style :
Pin
Datasheets
MDM-51PSB
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PSB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-51PSB pinout, MDM-51PSB datasheet PDF, MDM-51PSB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PSB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.