MDM-51PSA
Mfr.Part #
MDM-51PSA
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Brand :
Radiation Hardening :
No
Base Product Number :
MDM-5
Current Rating (Amps) :
3A
Gender :
Male
Contact Form :
Mount :
Panel
Feature :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Polymer
Contact Finish Thickness :
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
3A
Color :
Black
Panel Mount
Orientation :
Straight
Micro-D D-Sub Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS :
N
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Style :
Pin
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Datasheets
MDM-51PSA
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PSA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PSA pinout, MDM-51PSA datasheet PDF, MDM-51PSA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PSA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.