MDM-51PL91B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PL91B
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Subcategory :
D-Sub Connectors
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Published :
Feature :
Shielded
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Color :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Brand :
Termination :
Ingress Protection :
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness :
Package :
Bulk
Contact Form :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
51
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Wire Gauge :
Number of Rows :
3
Contact Finish :
Gold
Features :
Shielded
Voltage Rating :
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
MDM-51PL91B
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PL91B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PL91B pinout, MDM-51PL91B datasheet PDF, MDM-51PL91B amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PL91B ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.