MDM-51PL61B
Mfr.Part #
MDM-51PL61B
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Finish Thickness :
Radiation Hardening :
No
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
51
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
3A
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Current Rating :
3A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Cable Length :
300μm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS :
N
Datasheets
MDM-51PL61B
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PL61B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PL61B pinout, MDM-51PL61B datasheet PDF, MDM-51PL61B amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PL61B ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.