MDM-51PL56B-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PL56B-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Brand :
Contact Finish :
Gold
Published :
Color :
Number of Rows :
3
Product Status :
Active
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
51
Subcategory :
D-Sub Connectors
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
34 Weeks
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Termination :
Wire Leads
Material Flammability Rating :
Feature :
Shielded
Ingress Protection :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Type :
Signal
Features :
Shielded
Voltage Rating :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Mounting Type :
Panel Mount
Backset Spacing :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
3A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Contact Finish Thickness :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
3A
Package :
Bulk
Datasheets
MDM-51PL56B-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PL56B-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-51PL56B-A174 pinout, MDM-51PL56B-A174 datasheet PDF, MDM-51PL56B-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PL56B-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.