MDM-51PL10B
Mfr.Part #
MDM-51PL10B
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Active
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
51
Current Rating (Amps) :
3A
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Finish Thickness :
Number of Contacts :
51
Material Flammability Rating :
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
3A
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Voltage Rating :
Contact Style :
Pin
Cable Length :
76mm
Wire Gauge :
RoHS :
N
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
D-Sub Connectors
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
MDM-51PL10B
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PL10B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:51, Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PL10B pinout, MDM-51PL10B datasheet PDF, MDM-51PL10B amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PL10B ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.