MDM-51PHC20L-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PHC20L-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Number of Rows :
3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Wire Gauge :
Features :
Shielded
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Base Product Number :
MDM-5
Number of Positions :
51
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination :
Wire Leads
Contact Style :
Pin
Voltage Rating :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
3A
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Finish Thickness :
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Form :
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
MDM-51PHC20L-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PHC20L-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PHC20L-A174 pinout, MDM-51PHC20L-A174 datasheet PDF, MDM-51PHC20L-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PHC20L-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.