MDM-51PH027P
Mfr.Part #
MDM-51PH027P
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pin
Mount :
Panel
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
D-Type, Micro-D
Max Operating Temperature :
125 °C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Housing Material :
Polymer
Gender :
Male
Number of Contacts :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable Length :
76mm
Current Rating :
3A
Backset Spacing :
Contact Plating :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Min Operating Temperature :
-55 °C
MDM-5
RoHS :
Compliant
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
MDM-51PH027P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH027P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-51PH027P pinout, MDM-51PH027P datasheet PDF, MDM-51PH027P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH027P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.