MDM-51PH027K
Mfr.Part #
MDM-51PH027K
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Empty Shell :
Housing Material :
Polymer
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
51
Cable Length :
76mm
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Color :
Black
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Total Number of Contacts :
51
Current Rating :
3A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Published :
Datasheets
MDM-51PH027K
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH027K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-51PH027K pinout, MDM-51PH027K datasheet PDF, MDM-51PH027K amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH027K ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.