MDM-51PH027F-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PH027F-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Number of Rows :
3
Ingress Protection :
Termination :
Wire Leads
Contact Form :
Color :
Filter Feature :
No
Insulation Material :
Liquid Crystalline Polymer
Features :
Shielded
Package :
Bulk
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
DIN Conformance :
No
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Voltage Rating :
Contact Type :
Signal
Empty Shell :
Contact Finish :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A
Mixed Contacts :
Number of Positions :
51
MIL Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
Wire Gauge :
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Total Number of Contacts :
51
Base Product Number :
MDM-5
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
IEC Conformance :
Datasheets
MDM-51PH027F-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH027F-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-51PH027F-A174 pinout, MDM-51PH027F-A174 datasheet PDF, MDM-51PH027F-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH027F-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.