MDM-51PH027F
Mfr.Part #
MDM-51PH027F
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
3A
Active
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
3A
Contact Type :
Signal
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Voltage Rating :
Filter Feature :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
MIL Conformance :
Contact Form :
Published :
Bulk
Cable Length :
76mm
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Option :
GENERAL PURPOSE
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Total Number of Contacts :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Number of Positions :
51
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Connector Type :
Plug, Male Pins
Empty Shell :
Housing Material :
Polymer
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MDM-51PH027F
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH027F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-51PH027F pinout, MDM-51PH027F datasheet PDF, MDM-51PH027F amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH027F ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.