MDM-51PH020F-A174
Mfr.Part #
MDM-51PH020F-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Empty Shell :
No
Bulk
Base Product Number :
MDM-5
Current Rating (Amps) :
3A
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Mixed Contacts :
No
Connector Style :
D-Type, Micro-D
MIL Conformance :
IEC Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Wire Gauge :
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
DIN Conformance :
Signal
Total Number of Contacts :
51
Number of Rows :
3
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Product Status :
Active
Insulation Material :
Liquid Crystalline Polymer
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Current Rating :
3A
Datasheets
MDM-51PH020F-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH020F-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-51PH020F-A174 pinout, MDM-51PH020F-A174 datasheet PDF, MDM-51PH020F-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PH020F-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.