MDM-51PCBRPTL56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PCBRPTL56
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Brand :
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Backset Spacing :
RoHS :
N
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
Number of Rows :
5
Termination :
Wire Leads
JESD-609 Code :
e4
Insertion Force-Max :
2.224 N
Contact Form :
Body/Shell Style :
Receptacle
Product Status :
Active
Color :
Contact Style :
Pin
Package :
Bulk
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Number of Positions :
51
Factory Lead Time :
15 Weeks
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Total Number of Contacts :
51
Contact Resistance :
8mOhm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Wire Gauge :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Material Flammability Rating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Contact Type :
Signal
Feature :
Shielded
Number Of PCB Rows :
5
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Ingress Protection :
Current Rating :
3A
Features :
Shielded
Pbfree Code :
No
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Datasheets
MDM-51PCBRPTL56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRPTL56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PCBRPTL56 pinout, MDM-51PCBRPTL56 datasheet PDF, MDM-51PCBRPTL56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRPTL56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.