MDM-51PCBRPT
Mfr.Part #
MDM-51PCBRPT
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Resistance :
8mOhm
Voltage Rating :
Contact Form :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
RoHS :
N
Current Rating (Amps) :
3A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Male
Pbfree Code :
No
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Wire Gauge :
Length - Termination :
0.109 inch
D-Type, Micro-D
Body/Shell Style :
Receptacle
Bulk
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Current Rating :
3A
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Datasheets
MDM-51PCBRPT
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRPT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PCBRPT pinout, MDM-51PCBRPT datasheet PDF, MDM-51PCBRPT amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRPT ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.