MDM-51PCBRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PCBRP
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number Of PCB Rows :
5
Termination :
Solder
Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Ports :
Contact Finish Thickness :
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Total Number of Contacts :
51
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2000
Package :
Bulk
Backset Spacing :
JESD-609 Code :
e4
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Number of Rows :
5
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Housing Material :
Polymer
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Resistance :
8mOhm
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Filter Feature :
No
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Depth :
20.87mm
Length :
36.45mm
Product Status :
Active
Empty Shell :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
51
Wire Gauge :
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Mount :
Panel, Through Hole
Gender :
Male
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
Features :
Shielded
Current Rating :
3A
Contact Style :
Pin
Termination Style :
Solder
Contact Type :
Signal
Feature :
Shielded
Rated Current (Signal) :
3A
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Voltage Rating :
Number of Conductors :
ONE
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Insertion Force-Max :
2.224 N
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Mounting Style :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
MDM-51PCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PCBRP pinout, MDM-51PCBRP datasheet PDF, MDM-51PCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.