MDM-51PCBRM7-A174
Mfr.Part #
MDM-51PCBRM7-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Stock
7
In Stock :
7
Current Rating (Amps) :
3A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Receptacle
Length - Termination :
0.109 inch
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Published :
2006
Contact Resistance :
8mOhm
Material Flammability Rating :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination :
Solder
STAGGERED
Current Rating :
3A
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Orientation :
RIGHT ANGLE
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Radiation Hardening :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Ingress Protection :
Datasheets
MDM-51PCBRM7-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRM7-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PCBRM7-A174 pinout, MDM-51PCBRM7-A174 datasheet PDF, MDM-51PCBRM7-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRM7-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.