MDM-51PCBRL57-A174
Mfr.Part #
MDM-51PCBRL57-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Signal
Total Number of Contacts :
Backset Spacing :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Current Rating :
3A
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Length - Termination :
0.19 inch
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Contact Resistance :
8mOhm
Color :
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Body/Shell Style :
Receptacle
Number Of PCB Rows :
5
Number of Rows :
5
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insertion Force-Max :
2.224 N
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
15 Weeks
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Number of Contacts :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRL57-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-51PCBRL57-A174 pinout, MDM-51PCBRL57-A174 datasheet PDF, MDM-51PCBRL57-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBRL57-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.