MDM-51PCBR-TL56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PCBR-TL56
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating :
3A
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Total Number of Contacts :
51
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Finish Thickness :
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Shielded
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Rows :
5
Product Status :
Active
Features :
Shielded
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Number of Positions :
51
Contact Finish :
Gold
Termination :
Wire Leads
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Style :
Pin
Insertion Force-Max :
2.224 N
Flange Feature :
Housing/Shell (2-56)
Backset Spacing :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge :
Packaging :
Bulk
RoHS :
N
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number Of PCB Rows :
5
Gender :
Male
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Published :
Ingress Protection :
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Contact Type :
Signal
Body/Shell Style :
Receptacle
Brand :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Resistance :
8mOhm
Contact Form :
Color :
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Package :
Bulk
Datasheets
MDM-51PCBR-TL56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBR-TL56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PCBR-TL56 pinout, MDM-51PCBR-TL56 datasheet PDF, MDM-51PCBR-TL56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBR-TL56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.