MDM-51PCBR-L61
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PCBR-L61
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Type :
Signal
Body/Shell Style :
Receptacle
Wire Gauge :
Termination :
Wire Leads
Number Of PCB Rows :
5
Total Number of Contacts :
51
Voltage Rating :
JESD-609 Code :
e4
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Contact Form :
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows :
5
RoHS :
N
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Style :
Pin
Published :
Insertion Force-Max :
2.224 N
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Resistance :
8mOhm
Brand :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Product Status :
Active
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Features :
Shielded
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Gender :
Male
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Current Rating :
3A
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Color :
Feature :
Shielded
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
51
Datasheets
MDM-51PCBR-L61
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBR-L61 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PCBR-L61 pinout, MDM-51PCBR-L61 datasheet PDF, MDM-51PCBR-L61 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBR-L61 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.