MDM-51PCBR-F222
Mfr.Part #
MDM-51PCBR-F222
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Form :
Termination :
Solder
Number of Pins :
51
Number of Contacts :
51
Current Rating (Amps) :
3A
Micro-D D-Sub Connectors
Max Operating Temperature :
200°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Color :
Black
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Polymer
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
5
Current Rating :
3A
Contact Type :
Signal
Min Operating Temperature :
-55°C
Wire Gauge :
Contact Plating :
Gold
Datasheets
MDM-51PCBR-F222
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBR-F222 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:51, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-51PCBR-F222 pinout, MDM-51PCBR-F222 datasheet PDF, MDM-51PCBR-F222 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PCBR-F222 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ITT Cannon MDM-51PCBR-F222
MDM-51PCBR-F222 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.Panel Mount, Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 83513-Style Micro D Metal Shell (MDM) Series, it can be found in this category.It has 51 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.