MDM-51PBSPL59
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PBSPL59
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Type :
Signal
Product Status :
Active
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Wire Leads
Current Rating (Amps) :
3A
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Wire Gauge :
Contact Style :
Pin
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Features :
Shielded
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Finish :
Gold
Published :
Color :
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness :
Feature :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
3A
Number of Positions :
51
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Contact Form :
Brand :
Number of Rows :
3
RoHS :
N
Gender :
Male
Datasheets
MDM-51PBSPL59
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSPL59 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, MDM-51PBSPL59 pinout, MDM-51PBSPL59 datasheet PDF, MDM-51PBSPL59 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSPL59 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.