MDM-51PBSPL57
Mfr.Part #
MDM-51PBSPL57
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Brand :
51
Body Depth :
0.555 inch
Material Flammability Rating :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Resistance :
8mOhm
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Termination :
0.19 inch
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Active
Terminal Pitch :
2.54mm
Wire Gauge :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
RoHS :
N
Insertion Force-Max :
2.224 N
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Finish Thickness :
Total Number of Contacts :
51
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body Length or Diameter :
2.27 inch
Termination :
Wire Leads
Packaging :
Bulk
Number Of PCB Rows :
Bulk
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Style :
Pin
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Pbfree Code :
No
Contact Type :
Signal
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
3
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V