MDM-51PBSPL56
Mfr.Part #
MDM-51PBSPL56
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Body Length or Diameter :
2.27 inch
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
8mOhm
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
2.54mm
Number Of PCB Rows :
3
Body/Shell Style :
Receptacle
Insertion Force-Max :
2.224 N
D-Type, Micro-D
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Signal
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Length - Termination :
0.15 inch
Ingress Protection :
Factory Lead Time :
15 Weeks
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Body Depth :
0.555 inch
JESD-609 Code :
e4
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Panel Mount, Through Hole
Brand :
RoHS :
N
Published :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Housing Material :
Current Rating (Amps) :
3A
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Form :
Termination :
Wire Leads
Pbfree Code :
No
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Current Rating :
3A
Voltage Rating :
Total Number of Contacts :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Datasheets
MDM-51PBSPL56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSPL56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, MDM-51PBSPL56 pinout, MDM-51PBSPL56 datasheet PDF, MDM-51PBSPL56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSPL56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.