MDM-51PBSP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PBSP
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Package :
Bulk
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Features :
Shielded
Contact Finish :
Gold
Insertion Force-Max :
2.224 N
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
Termination Style :
Solder
Feature :
Shielded
Ingress Protection :
RoHS :
N
Gender :
Male
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Number Of PCB Rows :
3
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Type :
Signal
Depth :
8.92mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Form :
Body/Shell Style :
Receptacle
Number of Ports :
1
Housing Material :
Polymer
Orientation :
Straight
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows :
3
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Terminal Pitch :
2.54mm
Length :
57.66mm
Wire Gauge :
Mounting Angle :
Straight
Reliability :
COMMERCIAL
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness :
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Contact Resistance :
8mOhm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Style :
Pin
Published :
2000
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Total Number of Contacts :
51
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Black
Backset Spacing :
Number of Positions :
51
Mounting Style :
CABLE
Brand :
Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MDM-51PBSP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PBSP pinout, MDM-51PBSP datasheet PDF, MDM-51PBSP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.