MDM-51PBSP-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PBSP-13
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
3
Material Flammability Rating :
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Feature :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Connector Style :
D-Type, Micro-D
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Polymer
Color :
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
51
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Current Rating :
3A
Package :
Bulk
Orientation :
Straight
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Brand :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type :
Signal
Wire Gauge :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Backset Spacing :
Number of Ports :
1
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Ingress Protection :
Pitch :
2.54mm
Current Rating :
3A
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Style :
Pin
Mount :
Through Hole
Product Status :
Active
Subcategory :
D-Sub Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Features :
Shielded
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Voltage Rating :
Published :
Contact Finish Thickness :
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Datasheets
MDM-51PBSP-13
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSP-13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, MDM-51PBSP-13 pinout, MDM-51PBSP-13 datasheet PDF, MDM-51PBSP-13 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSP-13 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.