MDM-51PBRPT
Mfr.Part #
MDM-51PBRPT
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Male
Terminal Pitch :
2.54mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating (Amps) :
3A
Brand :
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Mounting Option 2 :
JACKPOST
JESD-609 Code :
e4
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Termination :
Solder
N
Length - Termination :
0.109 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
ECCN Code :
EAR99
Package :
Body Depth :
0.565 inch
Voltage Rating :
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body/Shell Style :
Receptacle
Signal
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Body Length or Diameter :
1.875 inch
Wire Gauge :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
3
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Total Number of Contacts :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number Of PCB Rows :
D-Type, Micro-D
Insertion Force-Max :
2.224 N
Contact Resistance :
8mOhm
Datasheets
MDM-51PBRPT
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRPT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-51PBRPT pinout, MDM-51PBRPT datasheet PDF, MDM-51PBRPT amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRPT ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.