MDM-51PBRPL61
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PBRPL61
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Brand :
Features :
Shielded
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Feature :
Shielded
RoHS :
N
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body/Shell Style :
Receptacle
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
3A
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Pbfree Code :
No
Current Rating :
3A
Contact Resistance :
8mOhm
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Length - Termination :
0.125 inch
Product Status :
Active
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Color :
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Voltage Rating :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
JESD-609 Code :
e4
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Insertion Force-Max :
2.224 N
Total Number of Contacts :
51
Reliability :
COMMERCIAL
Package :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Style :
Pin
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Contact Form :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Type :
Signal
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
Number Of PCB Rows :
3
Number of Positions :
51
Termination :
Wire Leads
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Number of Rows :
3
Backset Spacing :
Packaging :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Body Depth :
0.565 inch
Ingress Protection :
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Length or Diameter :
1.875 inch
Datasheets
MDM-51PBRPL61
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRPL61 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PBRPL61 pinout, MDM-51PBRPL61 datasheet PDF, MDM-51PBRPL61 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRPL61 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.