MDM-51PBRPL57
Mfr.Part #
MDM-51PBRPL57
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A
3
Body Depth :
0.565 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
3A
Termination :
Wire Leads
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Resistance :
8mOhm
Contact Form :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
3
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Termination :
0.19 inch
Wire Gauge :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Body/Shell Style :
Receptacle
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Active
Number of Contacts :
D-Type, Micro-D
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Positions :
Body Length or Diameter :
1.875 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
MDM-51PBRPL57
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRPL57 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-51PBRPL57 pinout, MDM-51PBRPL57 datasheet PDF, MDM-51PBRPL57 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRPL57 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.