MDM-51PBRP-A174
Mfr.Part #
MDM-51PBRP-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Current Rating (Amps) :
3A
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Body Depth :
0.565 inch
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Published :
Body/Shell Style :
Receptacle
Length - Termination :
0.109 inch
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Features :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
3
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number Of PCB Rows :
3
Number of Contacts :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Resistance :
8mOhm
Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Body Length or Diameter :
1.875 inch
Total Number of Contacts :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Form :
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Datasheets
MDM-51PBRP-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRP-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PBRP-A174 pinout, MDM-51PBRP-A174 datasheet PDF, MDM-51PBRP-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRP-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.