MDM-51PBRP
Mfr.Part #
MDM-51PBRP
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Housing Material :
Polymer
Voltage Rating :
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Number of Ports :
1
Feature :
Shielded
Base Product Number :
MDM-5
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
RoHS :
N
Depth :
19.07mm
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
51
Rated Current (Signal) :
3A
Termination :
Solder
Contact Resistance :
8mOhm
Terminal Pitch :
2.54mm
Brand :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Filter Feature :
Plug, Male Pins
Mount :
Panel, Through Hole
Factory Lead Time :
4 Weeks
Radiation Hardening :
No
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
Signal
Mounting Style :
Through Hole
Color :
Black
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Durability :
500 Cycles
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Current Rating :
3A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Termination Style :
Solder
ECCN Code :
EAR99
51
Empty Shell :
Contact Finish Thickness :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Length :
47.63mm
Datasheets
MDM-51PBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PBRP pinout, MDM-51PBRP datasheet PDF, MDM-51PBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.