MDM-51PBRM7T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PBRM7T
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number Of PCB Rows :
3
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Package :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Form :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness :
Published :
Number of Rows :
3
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Packaging :
Number of Contacts :
51
Color :
Contact Type :
Signal
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
3A
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Total Number of Contacts :
51
Voltage Rating :
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Current Rating :
3A
Number of Positions :
Terminal Pitch :
2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Termination :
Solder
RoHS :
N
Contact Finish :
Gold
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Features :
Shielded
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Ingress Protection :
Insertion Force-Max :
2.224 N
Length - Termination :
0.109 inch
Body/Shell Style :
Receptacle
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Backset Spacing :
Gender :
Male
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Feature :
Shielded
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Body Length or Diameter :
1.875 inch
Contact Style :
Pin
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Brand :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Material Flammability Rating :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Resistance :
8mOhm
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Body Depth :
0.565 inch
Datasheets
MDM-51PBRM7T
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRM7T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PBRM7T pinout, MDM-51PBRM7T datasheet PDF, MDM-51PBRM7T amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRM7T ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.