MDM-51PBRM7-A174
Mfr.Part #
MDM-51PBRM7-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Brand :
Body Length or Diameter :
1.875 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Current Rating :
3A
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number Of PCB Rows :
3
Factory Lead Time :
15 Weeks
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Mount :
Through Hole
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Bulk
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Terminal Pitch :
2.54mm
Material Flammability Rating :
Contact Resistance :
8mOhm
Shielded
JESD-609 Code :
e4
No
Body Depth :
0.565 inch
Current Rating (Amps) :
3A
RIGHT ANGLE
Length - Termination :
0.109 inch
Backset Spacing :
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Datasheets
MDM-51PBRM7-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRM7-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-51PBRM7-A174 pinout, MDM-51PBRM7-A174 datasheet PDF, MDM-51PBRM7-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRM7-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.