MDM-51PBRM7
Mfr.Part #
MDM-51PBRM7
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
MDM-5
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Number of Rows :
3
Number of Ports :
1
Contact Finish Thickness :
Wire Gauge :
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Contact Resistance :
8mOhm
Length :
47.63mm
Bulk
Depth :
19.07mm
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Housing Material :
Polymer
Current Rating :
3A
COMMERCIAL
Rated Current (Signal) :
3A
Terminal Pitch :
2.54mm
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Contact Form :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Mount :
Panel, Through Hole
Color :
Black
Datasheets
MDM-51PBRM7
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRM7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-51PBRM7 pinout, MDM-51PBRM7 datasheet PDF, MDM-51PBRM7 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRM7 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.