MDM-51PBR-A174
Mfr.Part #
MDM-51PBR-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Housing Material :
Polymer
Mount :
Through Hole
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Ingress Protection :
Rated Current (Signal) :
3A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Package :
Depth :
19.07mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Body/Shell Style :
Receptacle
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating :
3A
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Resistance :
8mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Length :
47.63mm