MDM-51PBR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-51PBR
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage Rating :
Contact Resistance :
8mOhm
Mounting Style :
Through Hole
Brand :
Housing Material :
Polymer
Termination :
Solder
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
RIGHT ANGLE
Durability :
500 Cycles
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Backset Spacing :
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Ports :
1
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Conductors :
ONE
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Number of Positions :
51
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal
Feature :
Shielded
Rated Current (Signal) :
3A
Number Of PCB Rows :
3
Depth :
19.07mm
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Form :
Termination Style :
Solder
Number of Rows :
3
Mount :
Panel, Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Style :
Pin
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Current Rating :
3A
Color :
Black
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Package :
Bulk
Terminal Pitch :
2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Length :
47.63mm
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Insertion Force-Max :
2.224 N
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Total Number of Contacts :
51
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Contact Finish Thickness :
Base Product Number :
MDM-5
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
Published :
2006
Radiation Hardening :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Features :
Shielded
RoHS :
N
Datasheets
MDM-51PBR
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PBR pinout, MDM-51PBR datasheet PDF, MDM-51PBR amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBR ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.