MDM-37SSP-A141
Mfr.Part #
MDM-37SSP-A141
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
HTS Code :
Termination :
Solder Cup
Color :
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
RoHS :
N
Packaging :
Bulk
Subcategory :
D-Sub Connectors
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Feature :
Shielded
Shell Material, Finish :
Aluminum, Chromate Conversion Plated
Voltage Rating :
Brand :
Ingress Protection :
Factory Lead Time :
34 Weeks
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Published :
Features :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
37
Gender :
FEMALE
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Datasheets
MDM-37SSP-A141
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSP-A141 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SSP-A141 pinout, MDM-37SSP-A141 datasheet PDF, MDM-37SSP-A141 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSP-A141 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.