MDM-37SSP
Mfr.Part #
MDM-37SSP
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Stock
8
In Stock :
8
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
3A
Contact Form :
Body Depth :
0.106 inch
Connector Style :
D-Type, Micro-D
RoHS :
N
Material Flammability Rating :
Body Length or Diameter :
1.485 inch
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Resistance :
8mOhm
Reference Standard :
UL
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Body Breadth :
0.308 inch
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Housing Material :
Polymer
Signal
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SOD
Contact Finish Thickness :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
3A
Color :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Brand :
Ingress Protection :
Orientation :
Straight
Rated Current (Signal) :
3A