MDM-37SSM7-A174
Mfr.Part #
MDM-37SSM7-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Stock
50
In Stock :
50
D-Sub Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Orientation :
Straight
Number of Positions :
37
Length :
37.72mm
Active
Current Rating :
3A
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
D-Type, Micro-D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
34 Weeks
Contact Finish :
Gold
Number of Ports :
1
Gender :
FEMALE
Mount :
Panel
Contact Form :
HTS Code :
Depth :
15.17mm
Voltage Rating :
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
3A
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Features :
Shielded
Package :
Bulk
Number of Rows :
2
Feature :
Shielded
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal
Housing Material :
Polymer
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Datasheets
MDM-37SSM7-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM7-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SSM7-A174 pinout, MDM-37SSM7-A174 datasheet PDF, MDM-37SSM7-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM7-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.