MDM-37SSM7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SSM7
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Rows :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
Voltage Rating :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Color :
Black
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Current Rating :
3A
Current Rating (Amps) :
3A
MIL Conformance :
Contact Style :
Socket
Wire Gauge :
Housing Material :
Polymer
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Ingress Protection :
Filter Feature :
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
37
Total Number of Contacts :
37
Package / Case :
SOD
IEC Conformance :
Base Product Number :
MDM-3
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish :
Gold
Mount :
Panel
Product Status :
Active
Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
Contact Finish Thickness :
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging :
Bulk
Features :
Shielded
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Datasheets
MDM-37SSM7
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Package / Case:SOD, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSM7 pinout, MDM-37SSM7 datasheet PDF, MDM-37SSM7 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM7 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.