MDM-37SSM5A174
Mfr.Part #
MDM-37SSM5A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
37
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Total Number of Contacts :
37
Brand :
Current Rating (Amps) :
3A
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Finish Thickness :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Product Status :
Active
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Body/Shell Style :
PLUG
Current Rating :
3A
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Design :
PREASSEM CONN
Features :
Shielded
Contact Resistance :
8mOhm
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Shielded
RoHS :
Details
Wire Gauge :
Reference Standard :
UL
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
HTS Code :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
MDM-3
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
COPPER ALLOY
Body Depth :
0.106 inch
D-Type, Micro-D
Body Length or Diameter :
1.485 inch