MDM-37SSM5
Mfr.Part #
MDM-37SSM5
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Solder Cup
Length :
37.72mm
COPPER ALLOY
Number of Ports :
1
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Socket
Orientation :
Straight
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Current Rating (Amps) :
3A
Mount :
Panel
Current Rating :
3A
Housing Material :
Polymer
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Package / Case :
SOD
Depth :
15.17mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
Datasheets
MDM-37SSM5
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Package / Case:SOD, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSM5 pinout, MDM-37SSM5 datasheet PDF, MDM-37SSM5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.