MDM-37SSM3A174
Mfr.Part #
MDM-37SSM3A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Bulk
Contact Style :
Socket
Number of Contacts :
Gold
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Signal
Min Operating Temperature :
-55 °C
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Radiation Hardening :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Shielded
Orientation :
Straight
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Gender :
FEMALE
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Plating :
Shielded
Mount :
Panel
Product Status :
Active
Published :
Insulation Material :
Liquid Crystalline Polymer
COPPER ALLOY
Brand :
IEC Conformance :
Current Rating :
3A
Color :
Max Operating Temperature :
125 °C
Current Rating (Amps) :
3A
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Voltage Rating :
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
MDM-37SSM3A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM3A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SSM3A174 pinout, MDM-37SSM3A174 datasheet PDF, MDM-37SSM3A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM3A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.