MDM-37SSM2A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SSM2A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness :
Brand :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Total Number of Contacts :
37
Material Flammability Rating :
Empty Shell :
No
Contact Form :
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Current Rating :
3A
Mixed Contacts :
No
Published :
Features :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
MIL Conformance :
Backset Spacing :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Package :
Bulk
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
3A
DIN Conformance :
Insulation Material :
Liquid Crystalline Polymer
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Color :
Ingress Protection :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
MDM-3
Datasheets
MDM-37SSM2A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM2A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSM2A174 pinout, MDM-37SSM2A174 datasheet PDF, MDM-37SSM2A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM2A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.