MDM-37SSM2
Mfr.Part #
MDM-37SSM2
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Black
Package / Case :
SOD
Socket
Mount :
Panel
Current Rating (Amps) :
3A
Housing Material :
Polymer
Total Number of Contacts :
37
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness :
Current Rating :
3A
Shielded
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Features :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Empty Shell :
MDM-3
Filter Feature :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MDM-37SSM2
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:SOD, Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSM2 pinout, MDM-37SSM2 datasheet PDF, MDM-37SSM2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSM2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.